Oferta: Okolica

Szalowa Sport Arena położona jest na skraju wsi Szalowa (gmina Łużna), w północnej części malowniczego Beskidu Niskiego – granicząc z Pogórzem Ciężkowickim. Pierwsze wzmianki o wsi Szalowa pochodzą z 1346 roku. W centrum wsi znajduje się Kościół Św. Michała Archanioła z 1736 lub 1739 roku, otoczony murem i starodrzewem. Na placu kościelnym znajduje się zabytkowa kaplica. Kościół położony jest na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.

Kolejnym zabytkiem miejscowości jest dwór wzniesiony w pierwszej połowie XIX w. Jadąc na wschód od Szalowej dotrzemy do miejscowości Łużna. To tutaj rozpoczęła się 2 maja 1915 roku jedna z największych i najkrwawszych bitew I wojny światowej Bitwa pod Gorlicami. W tym to właśnie dniu o godzinie 6 rano, kanonada dział artylerii armii Austro-Węgierskiej dowodzona między innymi przez generała Tadeusza Jordana Rozwadowskiego, skierowała swój ogień na umocnienia rosyjskie, znajdujące się na wzgórzu Pustki. Dziś miejsce tej krwawej bitwy upamiętnia cmentarz nr 123 - jest to największa nekropolia żołnierzy węgierskich poza granicami ich kraju. Na cmentarzu tym spoczywają żołnierze wszystkich państw walczących w tej okrutnej bitwie, w tym i Polacy.  Na terenie całego Beskidu Niskiego znajduje się około 200 cmentarzy z I Wojny Światowej. Do dziś beskidzkie wzgórza i lasy poprzecinane są umocnieniami i okopami z czasów wspomnianej wcześniej bitwy.

Ten skrawek karpackich gór bogaty jest w roponośne tereny, do dziś zachowane są tu kopanki ropy naftowej. W Gorlicach żył i pracował Ignacy Łukasiewicz, który właśnie w tym mieście zapalił w 1854 roku pierwszą uliczną lampę naftową na świecie. Funkcjonowała tu do niedawana najstarsza na świecie rafineria ropy naftowej. Szlak naftowy ze Skansenem Naftowym na Magdalenie i Zagrodą Maziarską w Łosiu stanowią kolejne miejsca do zwiedzania.


Gorlice nazwane Miastem Światła pokażą nam, także wiele ciekawych zakątków i zabytków. Na wschód od Gorlic, pośród malowniczych beskidzkich pejzaży położone jest Średniowieczne Miasto Biecz zwane Małym Krakowem. Miasto to otoczone murami obronnymi i basztami, skrywa wiele legend i tajemnic. W Bieczu warto zwiedzić trzy muzea - jedno z nich mieści się w Szkole Katów, z której słynie Biecz. Biecka starówka jest jedną z najpiękniejszych i najstarszych w naszym kraju. Jadąc na południe od Szalowej przez Bieśnik dotrzemy do wsi Bystra, a następnie mijając drogę krajową nr 28 zagłębimy się w serce zielonego beskidu, który jest krainą drewnianych cerkwi kościołów. Wiele z tych perełek architektury wpisanych jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W niedalekim Szymbarku zwiedzimy Skansen Wsi Pogórzańskiej. Polecamy zwiedzić z nami Wysową z pięknym zdrojowym parkiem oraz najmniejsze w Polsce Uzdrowisko Wapienne. Pieszo możemy wybrać się do Magurskiego Parku Narodowego oraz Rezerwatu Skalnego Kornuty. Zaglądniemy także do nieistniejących wsi łemkowski, które zostały wysiedlone w 1947 roku podczas Akcji Wisa. Odwiedzimy Bacę, który od lat wypasa na bezkresnych łąkach Radocyny i miejscowości Czarne swoje dwutysięczne stado owiec. Zawitamy w Bacówce PTTK w Bartnem gdzie Wojtek Belon i Bogdan Diduch tworzyli swoje piękne poetyckie teksty piosenek, a łemkowskie pierogi smakują jak nigdzie indziej. Malowniczy krajobraz lasów i łąk poprzecinany strumieniami i rzekami obecnie jest najdzikszym zakątkiem naszego kraju. Piękne turystyczne szlaki, przyroda i dzikie zwierzęta przyciągają tu wytrawnych turystów. Beskid Niski zamieszkują między innymi: niedźwiedzie  wilki, rysie, żbiki, jenoty oraz wszystkie gatunki jeleniowatych. Tereny te bogate są także w ptactwo z orłem na czele. Wiele by pisać o walorach przyrodniczych, turystycznych i historycznych tego skrawka Polski. Zapraszamy do naszego ośrodka, który jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Beskidu i Pogórza Ciężkowickiego tam zaś warto zwiedzić Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach oraz Muzeum Pszczelarstwa Sądecki Bartnik. Z naszego ośrodka szybko można dotrzeć również do Krynicy Zdroju i Nowego Sącza.

Galeria zdjęć:

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg

 

Cmentarz wojenny nr 123 – Łużna-Pustki

okilica-szalowa-sport-arena-1.jpgokilica-szalowa-sport-arena-2.jpgokilica-szalowa-sport-arena-3.jpgokilica-szalowa-sport-arena-4.jpgokilica-szalowa-sport-arena-5.jpg